اشنایی با کنترلر دما و رطوبت

 کنترلر دما و رطوبت

کنترلر دما و رطوبت همان طور که از نام آن مشخص است دستگاهی است که برای کنترل میزان رطوبت و دمای محیط های مختلف استفاده می شود و می توان ان را یکی از دستگاه های پر کاربرد در صنایع مختلف دانست .

 

کنترل بر شرایط فیزیکی حاکم بر یک محیط بسته همواره یکی از دغدغه های انسان ها بوده است. این کنترل می تواند تحت شرایط پیچیده همراه با تجهیزات خاصی برای عملکرد های سطح بالا در صنایع باشد و یا اینکه در حد و اندازه های یک کولر آبی و یا پنکه ای ساده در کنج اتاق خانه شما. به هر صورت وقتی می خواهید شرایط فیزیکی حاکم بر فضایی را در دست داشته باشید می توانید از کنترلر رطوبت و دما  استفاده کنید .

 اگر قصد کنترل دما و رطوبت محیط را دارید بدون شک استفاده از این دستگاه می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای شما باشد .

شرایط فیزیکی حاکم بر یک فضا می تواند شامل فاکتور های متنوعی مثل دما، رطوبت، جریان هوا، میزان تابش خورشید، روشنایی و… هر یک از فاکتور های ذکر شده در جایی و یا مکان خاصی مورد توجه قرار خواهند گرفت. در محیط های صنعتی که فضاها تعریفی فراتر از فضاهای زیستی پیدا می کنند، شرایط خاص تری حاکم می شود. فاکتورهایی مانند چگالی، سطح دبی، میزان برودت و حتی سطح رادیو اکتیو و… نیز می تواند از جمله موارد تحت کنترل باشد.

 

اما محیط هایی در صنایع هستند که چندان شرایط پیچیده ای ندارند، در حالیکه نمی توان مانند محیط های خانگی با آنها رفتار کرد. کنترلر دما و رطوبت یک سیستم ساده ی کنترل است که سعی دارد فاکتورهای دما و رطوبت را در کنار هم تحت کنترل داشته باشد. این سیستم در واقع همان سیستم مطلوب به جهت برخی از فضاهای صنعتی است که می ‌خواهند شرایط زیستی و یا محیطی خاصی از دما و رطوبت را در کنار هم داشته باشند.

از این رو می خواهیم صحبتی در باب خرید کنترلر دما و رطوبت به جهت مصارف صنعتی در برخی از واحد های مورد نیاز این تجهیز بپردازیم.

 

کنترلر دما و رطوبت چیست و چگونه کار میکند؟

کنترلر رطوبت و دما یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که امروزه وجود آن برای انواع صنایع مختلف ضروری است  با استفاده از سنسور های رطوبت و دما که در این وسیله وجود دارد قابلیت تنظیم دمای محیط در صنایع مختلف به وجود می آید .

 

کنترل دما و رطوبت در اصل یک سنسور سینی کابل حساس به دما در کنار تشخیص سطح رطوبت محیط می باشد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که می ‌تواند دما را در کنار رطوبت تحت کنترل داشته باشد. این کنترل همزمان دما و رطوبت برای برخی از شرایط خاص و یا موارد صنعتی به جهت نگهداری کالاها و یا حیوانات اهلی الزامی می باشد را تنظیم می کند . در واقع در برخی از موارد شاهد آن هستیم که به جهت دستیابی به نتیجه ی مطلوب در یک فرایند صنعتی نیاز به سطح دمایی خاص در رطوبتی مشخص داریم. این نیاز تا جایی مهم است که در صورت به هم خوردن تعادل مورد نظر میان رطوبت و دما احتمال خرابی، فساد و یا از دست رفتن فرآیند صنعتی وجود دارد.

در موارد کلاسیک، کنترل های حاکم بر دما و رطوبت به صورت جداگانه صورت می گرفته است. در این حال نیاز به یک سیستم مرکزی بوده تا بتواند تعادل مورد نیاز میان دما و رطوبت را تولید کند. کنترلر دما و رطوبت تفکر جذابی است که در همین سال ‌های اخیر با توسعه ی توانمندی های نرم افزاری توانسته است به خوبی نیازهای این دست از صنایع را بر طرف نماید. شما در کنترلر دما و رطوبت کنترل هر دو فاکتور را همزمان و از طریق تنها یک سیستم کنترلی در اختیار دارید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که کنترلر دما و رطوبت به جهت محیط های بسته طراحی شده است و نمی توان از این سنسورها برای محیط های باز استفاده نمود

مکان هایی که ملزم به خرید کنترلر دما و رطوبت هستند:

همان طور که گفتیم در برخی از فرآیندهای صنعتی و یا خدماتی نیاز به تعادل همیشگی میان دما و رطوبت وجود دارد. از این رو در این موارد، هر صنعتگری سعی در ایجاد یک سیستم کنترلی در محیط مورد نظر خود خواهد بود. در ساده ترین و شاید ابتدایی ترین روش می توان این فرآیند کنترلی را به شکل دستی و آن هم با رصد دائمی دما و رطوبت انجام داد. در این حالت که هنوز هم در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم، احتمال خطای انسانی بسیار زیادی وجود دارد. خطایی که می ‌تواند با اندک اغماضی موجب خسارت های مالی و جانی بسیار زیادی باشد.

سیستم کنترلر دما و رطوبت سیستم جذابی است که در عین سادگی، کم حجمی و هزینه ی منطقی می تواند به راحتی در تمامی ساعات شبانه روز هر فضایی را تحت کنترل خود داشته باشد. از صنایع علاقه مند به استفاده از کنترلر دما و رطوبت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

موارد استفاده کنترلر رطوبت و دما :

 کنترلر دما دیجیتال و رطوبت در مرغداری ها:

 شرایط زیستی مرغ با انسان متفاوت است. اگر چه در حالت محلی می توان به شرایط زیست بدون دغدغه های مرغ ها توجه خاصی نداشت، اما در فضای صنعتی یعنی همان مرغداری ها شرایط به کلی فرق می‌ کند. کیفیت هوای مرغداری ها به شدت بر سلامت مرغ ها تأثیرگذار است. به گونه ای که اگر در یک مرغداری شرایط استاندارد محیط رعایت نشود، به زودی شاهد افزایش بیماری‌ های تنفسی، هاضمه و… در مرغ ها خواهیم بود. تعادل در دما و رطوبت یکی از فاکتورهای مهم در نگهداری حیوانات به خصوص مرغ می باشد. کنترلر دما  و رطوبت به خوبی می تواند از عهده ی برقراری این تعادل برآید.

 کنترلر دما و رطوبت در یخچال ها و سردخانه ها:

 یخچال های صنعتی و یا سردخانه ها شرایط کاملا متفاوتی از محیط درون یخچال خانه ی شما را تجربه می کنند. البته در همان یخچال خانگی شما هم، باید یک تعادل منطقی میان دما و رطوبت وجود داشته باشد. اما در یخچال های صنعتی هدف نگهداری مواد غذایی در مدت طولانی است به گونه ای که سطح کیفی مواد غذایی آسیب نبیند. برای رسیدن به چنین هدفی باید دو فاکتور دما و رطوبت را در کنار هم داشته باشیم. در نظر داشته باشید که رطوبت می تواند علاوه بر جلوگیری از خشکی محصولات در حال انجماد، در پخش یکنواخت سرمای داخل سردخانه ها تاثیرگذار باشد.

 کنترلر دما و رطوبت در فروشگاه های مواد غذایی:

 همه ی مواد غذایی همراه با اطلاعاتی که در آن ذکر شده است، در شرایط نگهداری خود نیاز به دما و رطوبت مشخصی دارند. در یک فروشگاه بزرگ مواد غذایی نمی توان تمامی مواد غذایی را در کنار هم و تحت یک شرایط محیطی نگهداری کرد. از طرفی انبار این فروشگاه نیز باید به نوعی این تفکیک را در نظر گرفته باشد. خرید کنترلر دما و رطوبت به خوبی می تواند این اهمیت را در یک فروشگاه مواد غذایی نهادینه کند.

 کنترلر دما و رطوبت در بیمارستان ها:

شرایط مطلوب زیستی بیمار، در کنار برخی از تجهیزات خاص بیمارستانی و حتی شرایط حاکم بر نگهداری داروها همگی به نوعی تحت تاثیر دما و رطوبت در کنار یکدیگر هستند. البته در موارد ذکر شده شاهد شرایط متنوعی از تناسب دما و رطوبت هستیم ولی به هر صورت می توان با به کارگیری کنترلر دما و رطوبت به خوبی شرایط حاکم بر فضاهای متنوع بیمارستانی را تحت نظارت مطلوبی قرار داد.

 کنترلر دما و رطوبت در اتاق سرور :

سرویس دهی مستمر و شبانه روزی سرور های موجود در شرکتها و سازمان ها مستلزم ایجاد شرایط محیطی مناسب و نظارت مداوم بر پارامتر های محیطی می باشد تا در صورت بروز هر گونه اشکال بلافاصله اقدامات لازم در خصوص فعال نگاه داشتن سرور ها و تجهیزات الترونیکی صورت پذیرد ،یکی از مهم ترین پارامتر ها برای اتاق سرور کنتر رطوبت و دما می باشد با استفاده از کنترلر رطوبت و دما علاوه بر کنترل هوای اتاق سرور می توانید باعث جلوگیری از کار افتادن شبکه شوید و از خسارت های احتمالی جلوگیری کنید .

 

وجود کنترلر رطوبت دما در خیلی از صنایع کاربرد دارد امید وارم با انتخاب کنترلر مناسب با توجه به شرایط  محیط کاری خود بتوانید بهترین عملکرد را برای استفاده از تجهیزات کسب و کار خود داشته باشید و از بروز خسارت های احتمالی جلوگیری کنید.