کاهش هزینه برق با تجهیزات استاندارد

کاهش هزینه یکی از مواردی است که هر فردی برای  بهبود و اصلاح هزینه های زندگی باید آن را رعایت کند .


در گذشته چون از تجهیزات برقی استفاده زیادی نمی شد و هزینه برق پایین بود سطح استاندارد تجهیزات برقی زیاد مورد توجه افراد قرار نمی گرفت و افراد هنگام تهیه تجهیزات برقی به نشان استاندارد و کم مصرف بودن آن توجه نمی کردند .


امروزه  با توجه به افزایش هزینه برق افراد ترجیح می دهند که از وسایل برقی استاندارد که مصرف برق کمتری دارد استفاده کنند.لزوم استفاده از تجهیزات برقی استاندارد فقط به کاهش هزینه ختم نمی شود و گاهی ممکن است استفاده کردن از وسایل غیر استاندارد باعث کاهش ایمنی محل زندگی یا کار شما شود .


در کشور ما بار ها و بارها شاهد آن بوده ایم که در حوادثی مثل سیل و زلزله که یک پدیده طبیعی است خیلی از خسارت ها بر اثر استفاده از تجهیزات غیر استاندارد بوده است که به راحتی می توانستیم از آن خسارت احتمالی  جلوگیری کنیم و میزان خسارت حادثه را به حداکثر برسانیم .


در این مقاله می توانید با انواع راهکار های کاهش هزینه برق و افزایش ایمنی در محل کار و زندگی خود آشنا شوید و با استفاده از تجهیزات استاندارد مناسب بتوانید داکت ساده از خسارت های احتمالی در هنگام وقوع حادثه جلوگیری کنید .


کاهش هزینه برق در خانه های مسکونی


با توجه به افزایش تورم و افزایش هزینه زندگی در ایران کاهش هزینه برق در خانه های مسکونی یکی ازدقدقه هایی است که امروزه برای هر خانواده ایرانی وجود دارد ،در دهه های گذشته وقتی که به فردی می گفتید که در خانه خود از لامپ های کم مصرف استفاده کند و یا هنگام خرید وسایل برقی به میزان مصرف برق آن توجه کند زیاد مورد توجه قرار نمی گرفت ولی امروزه کم مصرف بودن وسایل برقی یکی از مهم ترین مزایای آن محسوب می شود و کمپانی های مختلف در تلاشند که محصولی را به مشتری خود ارائه دهند که استاندارد های لازم را داشته باشد و از لحاظ مصرف برق کم مصرف باشد تا مورد توجه مخاطبین قرار بگیرد .

راهکار کاهش هزینه برق در خانه


1)استفاده از لامپ های کم مصرف 


استفاده از لامپ های کم مصرف تاثیر زیادی در کاهش هزینه برق شما دارد،شما می توانید با خرید لامپ کم مصرف استاندارد در هزینه های جاری خود صرفه جویی کنید.


2)استفاده از وسایل برقی کم مصرف با نشان استاندارد A


در هنگام خرید وسایل برقی بهتر است به نشان استاندارد میزان مصرف برق آن توجه کنید .بهترین نشان استاندارد برای خرید تجهیزات برقی نشان استاندارد Aهست که توصیه می کنم برای صرفه جویی و کاهش هزینه برق مصرفی حتما از این تجهیزات استفاده کنید.


3)خاموش کردن وسایل برقی  در صورت عدم استفاده از آن ها 


شاید باور نکردنی باشد ولی بیشترین میزان مصرف برق  در خانه زمانی استفاده  می شود که وسایل برقی در حالت خاموش هستند.لوازمی مثل تلویزیون ،کامپیوتر و وسایل موجود در آشپزخانه دارای بارهای فانتوم هستند.برای رفع این مشکل و کاهش هزینه برق مصرفی در زمانی که وسیله برقی شما خاموش است بهترین کار کشیدن سیم دوشاخه ی انها از پریز برق است.

 

4)تنظیم دمای ترموستات 


بخش عمده ای از مبلغ قبض ماهیانه برق تان به استفاده شما از وسايل گرمایشی و سرمایشی بستگی دارد. شما می توانید با توجه به فصل دمای ترموستات خانه خود را  تا چند درجه  بالاتر یا پایین تر تنظیم نمایید  و بدین ترتیب هزینه قبض ماهیانه برقتان  را کاهش دهید . همچنین ، بهتر است به جای استفاده از ترموستات آنالوگ  از ترموستات دیجیتال استفاده کنیدکه قابل برنامه ریزی  باشد.

با استفاده از ترموستات دیجیتال زمانی که ازخانه خود دور هستید، قابلیت برنامه ریزی یا بالا یا پایین کردن دما بوجود می آید و با این کار هزینه قبض برق پرداختی شما  کاهش پیدا خواهد کرد.


5)استفاده از نور LED


یکی دیگر از راهکار های کاهش هزینه استفاده از نور LED است ،شما می توانید با تغییر لامپ های حبابی به نورهای ال ای دی تا مقدار زیادی از درصد برق مصرفی که با روشن کردن لامپ در خانه صورت می گیرد صرفه جویی کنید.


6)عدم استفاده از وسایل برقی در ساعات اوج مصرف 


در ساعات اوج مصرف، دور وسایل برقی پرمصرف را خط بکشید. طبق گفته معاونت فروش و خدمات مشترکان شرکت برق ساعات اوج مصرف برق در تابستان ١٩ تا ٢٣ شب و در روز بین ١٢ تا ١٦ است. اگر در این ساعات از وسایل پرمصرف برق استفاده نکنید به‌راحتی می‌توانید تا ٣٦ درصد کاهش هزینه در مبلغ قبض برقتان داشته باشید.


7)استفاده از تایمر دیجیتال


شما می توانید برای کاهش هزینه برق مصرفی خود حتی در زمانی که در خانه حضور ندارید  از تایمر دیجیتال برای کنترل زمان بندی پمپ آب  آکواریم و خاموش و روشن کردن لامپ و وسایل برقی در زمان تایین شده توسط خودتان  استفاده کنید.


8)استفاده از کلید مینیاتوری


قطع و وصل شدن برق شهری می تواند به تجهیزات برقی خانه ما آسیب بزند شما می توانید با یک هزینه کم و با خرید یک کلید مینیاتوری از آسیب احتمالی که در هنگام قطع و وصل برق شهری ممکن است تجهیزات خانه شما را تهدید کند جلوگیری کنید. 
کلید مینیاتوری وسیله ای است که برای حفظ ایمنی بیشتر در سیم کشی مکان های مختلف استفاده می شود و زمانی که جریان برق بیش اندازه شد این وسیله برای حفاظت از سایر تجهیزات برقی آن را قطع می کند. 


کاهش هزینه برق در مراکز صنعتی و تولیدی

 

1)استفاده از پنل خورشیدی جایگزین کابل برق 


 این امکان وجود دارد که سقف سوله‌های واحدهای صنعتی با سلول‌های خورشیدی پوشیده و برق مورد نیاز واحدهای تولیدی از این راه تامین شود.با استفاده ازسلول‌های خورشیدی  می توانید شاهد کاهش هزینه چشمگیر در برق واحد های صنعتی باشید.


2)استفاده از ترموستات دیجیتال 


در مراکز صنعتی با توجه به استفاده گسترده  از سیستم های برودتی و گرمایشی استفاده از وسایلی مثل ترموستات دیجیتال می تواند به کاهش هزینه آن ها کمک کند.
وظیفه اصلی ترموستات دیجیتال  اندازه گیری و ارسال متغییر دما به پردازنده و ارسال دستوری خاص در یک دما مشخص است 
با استفاده از ترموستات دیجیتال زمانی که دما از حد مشخص شده  کاهش یا افزایش پیدا کند دستوری را به پردازنده ارسال می کند و پردازنده راهکار لازم را برای افزایش یا کاهش دما می دهد و باعث کاهش هزینه برق مصرفی شود . 


 
3)استفاده از تایمر دیجیتال


اگر شما در یک مرکز تولید مثل گل خانه یا کارگاه پروش قارچ و یا سایر مراکز کار می کنید بدون شک استفاده از تایمردیجیتال می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای کنترل و روشن و خاموش کردن تجهیزات محل کار شما محسوب می شود و می تواند تاثیر زیادی در کاهش هزینه برق مصرفی شما داشته باشد .


4)استفاده از کنترلر رطوبت و دما 


کنترل دما و رطوبت در اصل یک سنسور حساس به دما در کنار تشخیص سطح رطوبت محیط می باشد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که می ‌تواند دما را در کنار رطوبت تحت کنترل داشته باشد. این کنترل همزمان دما و رطوبت برای برخی از شرایط خاص و یا موارد صنعتی به جهت نگهداری کالاها و یا حیوانات اهلی الزامی می باشد را تنظیم می کند . در واقع در برخی از موارد شاهد آن هستیم که به جهت دستیابی به نتیجه ی مطلوب در یک فرایند صنعتی نیاز به سطح دمایی خاص در رطوبتی مشخص داریم. این نیاز تا جایی مهم است که در صورت به هم خوردن تعادل مورد نظر میان رطوبت و دما احتمال خرابی، فساد و یا از دست رفتن فرآیند صنعتی وجود دارد،پس بهترین راهکار برای کنترلر تجهیزات دما و رطوبت و استفاده بهینه از آن ها استفاده از کنترلر رطوبت و دما است .


5)استفاده از رله SSR 


رله خود نوعی کلید الکتریکی با سرعت بالا می باشد که توسط یک مدار الکتریکی مجزا تحریک شده و کنتاکت های آن باز و بسته می شود .
در واقع  زمانیکه خواسته باشیم با یک سیگنال ضعیف مداری را کنترل و برسی نماییم مانند روشن نمودن یک موتور الکتریکی و یا اینکه با همین سیگنال ضعیف چندین المان مختلف را در تابلو برق مدیریت نماییم از رله ها استفاده می کنیم.
 رله ها  می‌توانند جریانی قوی‌تر از جریان مدار فرمان خود را هدایت کنند، و می‌توان آن ها را نوعی تقویت کننده نیز دانست که در زمان گذشته برای تقویت سیگنال هم به کار برده می شد.


کاهش هزینه برق در اداره ها 


1)خاموش کردن تجهیزات برقی در زمان عدم استفاده از آن ها 


خیلی از اداره ها هستند که در طول روز از برخی از تجهیزات خود استفاده نمی کنند ولی تجهیزات آن ها روشن هستند ،یکی از بهترین راهکار ها خاموش کردن تجهیزات برقی در زمان عدم استفاده از آن ها است .شما می تونید با استفاده از تایمر دیجیتال این کار را به صورت اتوماتیک در زمان تایین شده توسط خودتان انجام دهید.


2)تنظیمات نرم افزاری شبکه 


شما می توانید در اداره خود بر روی سرور های خود تنظیماتی را برای هر کامپیوتر یا سایر تجهیزات شبکه خود اعمال کنید که در بازه زمانی مشخص شده توسط شما تجهیزات خاموش شوند و با این کار می توانید تاثیر زیادی در کاهش هزینه برق مصرفی داشته باشید .


3)خاموش کردن مودم ها در زمان عدم استفاده 


استفاده از اینترنت در ادره ها معمولا تا پایان ساعت اداری و تا زمانی که کارمند ها در محل کارشان هستند ضرورت دارد ،برای صرفه جویی در مصرف برق و عملکرد بهتر مودم ها بهتر است در پایان ساعت کاری خود مودم ها را خاموش کنید .

 

امید وارم با مطالعه این مقاله و استفاده از راهکار های آن بتوانید در ماه اینده شاهد کاهش قبض برق خود باشید و با استفاده از تجهیزات استاندارد ایمنی محل کار خود را بالا ببرید .