کاربرد انواع ترموستات

ترموستات چیست؟


ترموستات یا دماپا  وسیله است که دمای سیستم یا محیط را متوجه می شود و باعث می شود که دما در محدوده مشخص حفظ شود.
این کار به ‌وسیله کنترل جا به جایی انرژی گرمایی به درون یا به بیرون از سامانه صورت می‌گیرد.

در واقع ترموستات کنترل کننده الکتریکی خودکار است که  برای تنظیم دما در فضای بسته، معمولا آن را به دستگاه های گرم یا سرد ساز متصل می کنند، تا با قطع و وصل دستگاه، آن فضا را در دمای تنظیم شده ثابت نگه دارد.

هنگامی که دما به نقطه تنظیم برسد، ترموستات مدار برقی دستگاه را قطع می کند و وقتی دما ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین تر رود، دوباره مدار را وصل می کند و دستگاه روشن می شود. 


ترموستات ها از پر کاربرد ترین ابزار ها برای کنترل سیستم های گرمایشی – سرمایشی سازه ها و سیستم های تهویه مناسب می باشند.

ترموستات ها می توانند شرایطی را ایجاد کنند که ما بتوانیم محیط محل کار یا زندگی خود  را به دمای معین  که می خواهیم برسانیم، به علاوه باعث صرف جویی در انرژی به وسیله ی ممانعت از کارکرد بلااستفاده سایر سیستم های ناکارآمد گرمایشی و سرمایشی می شود. ترموستات ها بسیار متنوع هستند و آن ها را می توان به طرق مختلف در دسته های مجزا قرار داد.


کاربرد انواع ترموستات 


ترموستات مثل سایر تجهیزات انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آن می تواند کاربرد های مختلف برای ما داشته باشد.


در این مقاله می توانید با انواع مختلف ترموستات و کاربرد های مختلف آن آشنا شوید.

 

1)ترموستات آنالوگ(الکترومکانیکی)


در ترموستات آنالوگ با استفاده از فرمان حسگر حرارتی توسط یک سری رابط مکانیکی به میکرو سوئیچ ،باعث قطع و وصل مدار الکتریکی می شود معمولا این نوع ترموستات ها دارای طول عمر بیشتری می باشند.


ترموستات آنالوگ دارای دو نوع حسگر دما می باشد.
یک نوع آن بر اساس اصل انبساط مایع عمل می کند .
این نوع ترموستات شامل:سنسور یا حسگر، دیافراگم و لوله مویین
 می باشد .


نوع دیگرترموستات آنالوگ توسط انبساط فلز با کلید فنری عمل می کند که ترموستات بی متال نامیده می شود .

 

2)ترموستات دیجیتال(الکترونیکی)


این نوع ترموستات از سنسور دمایی فرمانی را دریافت می کند آن را توسط جریان الکترونیکی به یک رله مینیاتوری منتقل و باعث قطع و وصل جریان الکتریکی می شود.


ترموستاتهای الکترونیکی از سنسور های الکترونیکی بسیار حساس برای تشخیص این تغییرات بهره می برند. این امر موجب می شود که ترموستات بتواند به سرعت به تفاوت دما واکنش نشان دهد و دما را در حد مطلوب نگه دارد.

ترموستات های الکترونیکی در انواع قابل برنامه ریزی و غیر قابل برنامه ریزی عرضه می شوند. قیمت آن ها به خاطر بهره مندی از سنسور های حساس، بالاتراز انواع مکانیکی می باشد.

 

کاربرد انواع ترموستات 

 

به صورت کلی از ترموستات برای کنترل و تنظیم دمای همه ی مواد اعم از مایع، جامد، گاز مورد استفاده قرار می گیرد و در بخش های خاصی که در ذیل ذکر شده کاربرد دارد.

 

کاربرد ترموستات در بخش صنعتی:

این بخش شامل گرم خانه ها، گل خانه ها،مراکز صنعتی، کوره ها، دیگ های بخار و… است.

 

کاربرد ترموستات در بخش ساختمان:

این بخش شامل شوفاژ در خانه های مسکونی و اداری، فن کوئل ها، چیلرها و… می باشند.

 

کاربرد ترموستات در بخش لوازم خانگی:

این بخش در انواع لوازم خانگی مثل: سماور برقی، سرخ کن، لباسشویی، فرها، ظرفشویی، آبگرمکن های برق و نیز آبگرمکن های گازی و…. وجود دارند.
 


انواع مدل های ترموستات 

 

ترموستات جیوه ای 


ترموستات های جیوه ای متشکل از سوئیچ های جیوه ای هستند که برای حس و کنترل دمای محیط به وسیله اتصال به وسایل سرمایشی یا گرمایشی عمل می کند.


ترموستات جیوه ای دارای قسمت های فلزی هستند که که با توجه به افزایش دمای محیط انقباض پیدا کرده و حجم آن بیشتر می شود هنگامی که حجم سیم پیچ افزایش پیدا کرد،سوئیچ جیوه فعال می شود،که مدار باز یا بسته می شود تا در نهایت تهویه هوا یا پمپ حرارتی قطع و وصل شود 


ترموستات دیجیتال:


ترموستات دیجیتال مانند ترموستات مکانیکی (آنالوگ) برای قطع و وصل کردن سیستم در دمایی مشخص استفاده می شود .


استفاده از ترموستات دیجیتال علاوه بر  کنترل دما فواید دیگری نیز دارد و باعث صرفه جویی در مصرف انواع انرژی می شود و به بهبود شرایط محیطی برای کسب و کار های مختلف کمک می کند .


کاربرد ترموستات دیجیتال :


علاوه بر جلوگیری از مصرف بیش از حد برق از فشار و استهلاک وراد شده به دستگاه می کاهد ،معمولا این دستگاه ها را روی تابلو برق و داخل حفره ای که روی درب آن تعبیه شده نصب می کنند .


کاربرد های استفاده از ترموستات دیجیتال بیشمار است برای مثال در کارخانه ها ،کارگاه های صنعتی ،مرغداری ها ،گل خانه ها و ...برای تنظیم دمای هوا از ترموستات استفاده می کنند .

 

ترموستات آنالوگ:


ترموستات آنالوگ، به وسیله ای گفته می شود که تشخیص دما و کنترل آن را به طور مکانیکی انجام می دهند.
 از ترموستات آنالوگ در مکان هایی مثل خانه ها و ساختمان های مسکونی و تجاری، بیمارستان ها، هتل ها و … استفاده می کنند. زیرا این نوع ترموستات باعث صرفه جویی در انرژی و کاهش هزینه های مالی می شود.


تفاوت اصلی ترموستات آنالوگ و دیجیتال در نداشتن صفحه نمایشگر و دقت کمتر در ترموستات آنالوگ است. امروزه ترموستات های دیجیتال دارای صفحه نمایشگر و دقت بسیاربالا هستند. که این ویژگی ها موجب برجسته نشان دادن ترموستات دیجیتالی می گردد. و کار کردن را با آن راحت می نماید. 

 

مهم ترین فایده استفاده از ترموستات ها، کنترل دمای محیط در سیستم های سرمایشی و گرمایشی و داشتن محیطی با دمای متعادل است،

از ترموستات آنالوگ بیشتر در خانه های قدیمی استفاده می شود که آن را می توان در هر جایی از منزل قرار داد، به خاطر همین است که مردم بیشتر از ده ها سال از این نوع ترموستات استفاده می کنند. تا بتوانند همیشه در محیطی آارم با دمایی در حال تعادل زندگی کنند. اما این دستگاه باعث صرف هزینه ی بسیار زیادی در رابطه با مصرف انرژی می شود که چندان روی خوشایندی ندارد. و شما برای اینکه فراموش کردید در هنگام خروج از منزل آن را خاموش کنید باید بهای سنگینی بپردازید. با سرعت پیشرفت در دستگاه های دیجیتال سرمایشی و گرمایشی که ما شاهد آن هستیم، دستگاه های آنالوگ قدیمی در هیچ صورت نمی توانند همتای دستگاه های دیجیتال شوند. برای همین دستگاه های دیجیتال محبوبیت بیشتری نسبت به ترموستات آنالوگ دارند.

 

روش کار ترموستات 


ترموستات ها دمای محیط را تحت نظر دارد و بر همین اساس دستور شروع به کار و یا توقف کار وسایل گرمایشی و سرمایشی را صادر می کند.
 اولین ترموستات دردنیا اوایل قرن هفدهم و توسط یک آقای هلندی به نام کونیلس دیبل اختراع شد.
 در آن زمان او یک شناور را داخل دماسنجی جیوه‌ای قرار دارد و دستگاه را به ورودی سوخت یک بخاری متصل کرد. وقتی  دما به حد مورد نظر رسید، جیوه بالاتر آمد و جسم شناور روی جیوه باعث شد تا مسیر ورودی سوخت بسته شده و بخاری خاموش شود.

کارکرد ترموستات های امروزی نیز اساساً به همین شکل است، ولی تکنولوژی به کار گرفته شده در آن ها نسبت به اولین ترموستات ساخته شده در دنیا بسیار متحول شده است.

 ترموستات های جدید امروزی اساسا یک کلیدِ حساس به حرارت هستند. این کلید ها یک حسگر دما دارند و کلید با توجه به دما باز و یا بسته می شود.
 
باز و بسته شدن کلید در ترموستات  باعث می شود یک جریان الکتریکی را کامل و یا قطع کند و به همین صورت می توانید  فعالیت تجهیزات گرمایشی و یا سرمایشی کنترل کنید.
این کار هم به صورت مکانیکی و هم به صورت الکترونیکی ممکن است انجام شود. درک کارکرد ترموستات های الکترومکانیکی(آنالوگ) کمی پیچیده تر است. یک ترموستات الکترومکانیکی معمولاً شامل یک نوار فلزی و یا یک زغالی دو تکه است. با تغییردرجه دما، این تکه زغال و یا فلز تکان می خورد و باعث می شود جیوه‌ی داخل محفظه‌ي ترموستات به سمت دیگر رفته و باعث قطع و وصل شدن کلید گرمایشی یا سرمایشی می شوند.
انواع ترموستات های جدید امروزی قابلیت های بسیار بهتری دارند. برای مثال انواع ترموستات هوشمند امروزه وارد بازار شده است که قابلیت یادگیری سلایق و عادات رفتاری شما در داخل خانه را دارد. 

بنابراین، سازوکار ترموستات و تنظیمات مربوطه را خودش بر اساس همین اطلاعات به دست آمده تنظیم می کند. برای مثال این ترموستات ها می توانند یاد بگیرند که دمای منزل شما را در طول روز و یا در طول شب در مقادیر مختلفی تنظیم کنند، و یا اینکه زمانی که شما در منزل نیستید، دمای هوای خانه را در مقدار خاصی حفظ کنند. این ترموستات ها قابلیت اتصال به سیستم وای‌-فای خانه را هم دارند و بدین طریق آن ها را از راه دور از طریق اینترنت و با کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت و یا گوشی های هوشمند می توانید کنترل کنید.این نوع از ترموستات ها بیشتر در خانه های هوشمند استفاده می شوند.


چه طور ترموستات مناسب بخریم؟


برای خرید ترموستات مناسب بهتر است ابتدا بدانید که برای چه کاری می خواهید از ترموستات استفاده کنید و با توجه به نوع نیاز خود بهترین مدل ترموستات انتخاب کنید.
اگر برای انتخاب ترموستات مناسب احتیاج به راهنمایی داشتید می توانید با شرکت آوا صنعت در تماس باشید و از خدمات مشاوره رایگان متخصصین آوا صنعت در زمینه خرید ترموستات مناسب استفاده کنید.