مانیتورینگ اتوماسیون صنعتی

براي اين که بتوانيم در هر محيطي مديريت بهتري داشته باشيم و بهترين استفاده را از زمان و تجهيزات و نيرو انساني داشته باشيد لازم است که تمام اطلاعات منابع خود را به صورت يکپارچه داشته باشيم .


همان طور که در زندگي شخصي براي ايجاد نظم و بهره وري بهتر از زمان و انرژي خود بهتر است که براي هر لحظه از زمان خود برنامه ريزي کنيم تا بهترين استفاده را از آن ها داشته باشيم .و لازمه ايجاد اين برنامه ريزي ثبت اطلاعات و برنامه خود به صورت مکتوب مي باشد و مغز ما نقش مديريت مانيتورينگ سيستم را ايفا مي کند و کار نظارت بر برنامه ريزي تعيين شده انجام مي دهد و در هر لحظه دستور انجام کار مشخص شده را به ساير اجزاي بدن ارسال مي کند.


در مراکز صنعتي براي اين که مدير بتواند به صورت یکپارچه بر روي تجهيزات صنعتي و ساير منابع اتوماسيون صنعتي مدیریت متمرکز داشته باشد بايد از سيستم های مانيتورينگ اتوماسيون صنعتي استفاده کنیم.

سيستم مانيتورينگ صنعتي چيست؟


سیستم مانيتورينگ صنعتي يک سيستم مديريت يکپارچه براي نظارت و کنترل و تنظيم تجهيزات صنعتي به منظور افزايش ميزان بهره وري از تجهيزات صنعتي و استفاده بهينه از منابع استفاده مي شود .

سيستم ماتيتورينگ صنعتي اين امکان را فراهم مي کند که بتوانيد مديريت جامع بر روي تجهيزات خود داشته باشيد واز حداکثر کارايي منابع خود استفاده کنيد، که در نهايت منجر به افزايش درآمد شما مي شود.


 درمانيتورينگ صنعتی ، انواع سيستم هاي اتوماسیون صنعتي و وضعيت کارکرد آن ها مانيتور مي شود و در اينصورت اطلاعات کاملي از بخش هاي صنعتي موجود در يک مجموعه توليدي، جمع آوري شده و وقتي اين اطلاعات نمايش مي يابد مديرمی تواند  نسبت به وضعيت منابع بهترين تصميم گيري را براي عملکرد خود داشته باشد .


درسیستم مانیتورینگ صنعتی در صورت بروز هرگونه مشکل در هر بخش از دستگاه ها، به سرعت اطلاعات خرابي از طريق اين مانيتورها در اختيار کاربران قرار مي گيرد و مي تواند از بروز خسارت هاي احتمالي جلوگيري کند.


دلايل استفاده از سيستم مانيتورينگ صنعتي

 

  • طراحي اتاق کنترل به شکل کاملا مهندسي
  • سلامت جسماني کاربران  مربوطه سيستم صنعتي
  • امنيت اتاق مانيتورينگ صنعتی
  • تهويه مناسب اتاق ها
  • کنترل و دماي رطوبت محيط 
  • کنترل ميزان تميزي هواي اتاق ها
  • کم کردن نويزهاي موجود براي صحت اطلاعات دريافتي و ارسالي
  • جهت کنترل دما، فشار و وزن در نقاط مختلف دستگاه هاي صنعتي


                         تجهيزات مانيتورينگ صنعتي 

 

پنل hmi در مانیتورینگ صنعتی

پنل اچ ام آي hmi براي مانيتور و مشاهده و تنظيم پارامتر دستگاه هاي صنعتي مانند PLC و .. استفاده ميشود . در واقع يك مانيتور است كه مي توان به آن برنامه داد و همچنين به كمك آن مي توان پارامترها را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.
 
پنل HMI مانيتورهاي صنعتي اند که ميتوان بين آن و ساير تجهيزات کنترلي ارتباط برقرار کرد و تبادل اطلاعات صورت بپذيرد و نوعي کنترل از راه دور را با آن تجربه کرد .
به دليل اينکه اچ ام آي يک تجهيز صنعتي است در آن مشکل تداخل يا نويز و Resetشدن کمتر ديده ميشود.
از مهمترين امکانات پنل اچ ام آي مي شود به قابليت نشان دادن آلارم در آن اشاره کرد که در زمان روشن شدن با جلوگيري از وقوع هر گونه خطا ، مدار را از بروز رويداد مخرب در فرايندها ايمن مي نمايد.


کنترلر دما و رطوبت در مانیتورینگ صنعتی


شرايط فيزيکي حاکم بر يک فضا مي تواند شامل فاکتور هاي متنوعي مثل دما، رطوبت، جريان هوا، ميزان تابش خورشيد، روشنايي و داکت ساده … هر يک از فاکتور هاي ذکر شده در جايي و يا مکان خاصي مورد توجه قرار خواهند گرفت.

در محيط هاي صنعتي که فضاها تعريفي فراتر از فضاهاي زيستي پيدا مي کنند، شرايط خاص تري حاکم مي شود. فاکتورهايي مانند چگالي، سطح دبي، ميزان برودت و حتي سطح راديو اکتيو و… نيز مي تواند از جمله موارد تحت کنترل باشد.
 
اما محيط هايي در صنايع هستند که چندان شرايط پيچيده اي ندارند، در حاليکه نمي توان مانند محيط هاي خانگي با آنها رفتار کرد.

کنترلر دما و رطوبت يک سيستم ساده ي کنترل است که سعي دارد فاکتورهاي دما و رطوبت را در کنار هم تحت کنترل داشته باشد.

اين سيستم در واقع همان سيستم مطلوب به جهت برخي از فضاهاي صنعتي است که مي ‌خواهند شرايط زيستي و يا محيطي خاصي از دما و رطوبت را در کنار هم داشته باشند.


نمايشگر در مانیتورینگ صنعتی


نمايشگرها ابزاري براي نشان دادن متغيرات و پارامترهايي مانند : فشار، دما، جريان و ... در تابلو برق و ديگر اجزاي صنعتي هستند .
نمايشگرها عمدتاً داراي رله هايي با قابليت برنامه ريزي مي باشند و با استفاده از اين رله ها مي توان عمليات را به صورت اتوماتيک انجام داد .

 

کاربردهاي سيستم مانيتورينگ صنعتي

 

•    امکان گزارشگيري لحظه اي براي مشاهده وضعيت سيستم ها
•    نمايش وضعيت تجهيزات حساس و مهم و اطمينان از عملکرد صحيح آن ها
•    قابليت اتصال انواع سنسورها و سيستم هاي کنترلي به دليل ماژولار بودن کامل سيستم شرايط تخصصي اتاق هاي مانيتورينگ

•    کنترل از راه دور توسط کاربران مسئول از مسافت دور
•    تنظيم نمودن سيستم ها براساس رويه هاي تعيين شده براي اينکه مشکلات موجود حل شود و سيستم به حالت نرمال برگردد.

 

اگر شما هم تصميم گرفتيد مديريت کامل بر روي تجهيزات اتوماسيون صنعتي خود داشته پيشنهاد مي کنم با مشاورين آوا صنعت در تماس باشيد تا با توجه به فضاي کاري شما بهترين تجهيزات مانيتورينگ صنعتي به شما معرفي کنند.