تجهیزات برق صنعتی

اختراع برق یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین اختراعاتی بوده که بشر به آن دست پیدا کرده است و بعد از آن استفاده از تجهیزات برقی باعث شکل گیری تحولات عظیمی در سبک زندگی افراد شده است .


در دهه های گذشته وقتی که صحبت از برق می شد معمولا افراد یاد روشنایی و لامپ می افتادند ولی امروزه کاربرد های برق خیلی گستردش پیدا کرده و توانسته اکثر نیاز های بشر را برآورده کند .


امروزه ما در لوازم خانگی ،نور پردازی ،پزشکی و حتی صنایع عظیم هم از برق استفاده می کنیم .


در این مقاله قصد دارم شما را با یکی از پر کاربرد ترین استفاده برق یعنی برق صنعتی اشنا کنم و مهم ترین تجهیزاتی برا ی افزایش بهروه وری و بالا بردن ایمنی کار در برق صنعتی می توانید از آن ها استفاده کنید را به شما معرفی کنم .

 

برق صنعتی چیست ؟


برق صنعتی ، به کاربرد تجهیزات برقی که سینی کابل در صنایع مختلف  به کار گرفته میشود و همچنین علم و تخصصی که به کاربرد برق در صنعت می پردازد اشاره می کند. 


البته ، این توضیح گاهی دقیق به نظر نمی رسد زیرا در برق ساختمان ها نیز از ادوات و مدارهای برقی و حتی اتوماسیون صنعتی استفاده میشود ( مانند پمپ های آب و آسانسورها ). هنچنین، قسمتی از اتوماسیون صنعتی هم شامل برق صنعتی می شود؛ زیرا طبق تعریف اتوماسیون صنعتی که به معنی اتوماتیک کردن فرایندهای صنعتی با استفاده از کامپیوتر یا یکسری از ادوات مخصوص است ، میتوان گفت که در برق صنعتی هم این خودکار سازی فرایندها وجود دارد.

 

اگر بخوام به طور خلاصه بهتون بگم که برق صنعتی چیه باید بگم که برق صنعتی یعنی استفاده از برق در صنعت که می تونه باعث افزایش بهروه وردی کسب و کار شما شود.

 

کاربرد برق صنعتی 


اولین و مهمترین کاربرد سینی کابل در برق صنعتی، در صنعت و در مکان هایی مانند کارخانه ها صنعتی و تولیدی است.


 غالبا، به دلیل مصرف بیش از اندازه برق در این کارگاه ها، آنها باید راهکارهایی را برای کاهش مصرف برق ارایه داده و به طور جدی به کار گیرند، تا مجبور نباشند بیش از مقداری که برایشان تعریف شده ، از برق استفاده کنند زیرا در این صورت، هزینه برق به صورت تصاعدی محاسبه میشود. 


برق صنعتی  علاوه بر مراکز صنعتی و تولیدی  برای ساختمان های مسکونی و بیمارستان ها نیز استفاده می شود و می توان تغییرات جزئی در آن ها اعمال کرد .


مباحثی مانند برق سه فاز و تک فاز، بررسی تجهیزات برق رسانی، فاز و نول، قدرت ژانراتورها و ترانسفورماتورها نیز جز مباحث مهم در برق صنعتی هستند.

 

تابلو برق صنعتی چیست ؟


تابلو برق صنعتی محفظه ای  فلزی است که همانند قفسه کتاب برای نصب تجهیزات الکترونیکی و ارتباط بین آنها طراحی شده است.


تجهیزات برقی نصب شده در تابلو برق صنعتی با توجه به عملکردی که از تابلو برق انتظار داریم، متفاوت است و توسط طراح انتخاب می گردد. 


در تعريف تابلو لزومي ندارد آنرا حتمأ يک فضاي بسته فلزي بدانيم بلکه فضاي بسته فلزي، نوعي از تابلو محسوب مي شود زیرا  مشکلات ناشي از نصب تجهيزات و خطرات ناشي از عوامل محيطي و پديده هايي مانند اتصال کوتاه که در تجهيزات الکتريکي روي مي دهد از جمله عواملی هستند که باعث می شود تابلوهای برق صنعتی عمدتا به صورت فضای بسته ساخته شوند.

 

تجهیزات برق صنعتی 


برای این که بتوانیم به بهترین شکل از برق صنعتی استفاده کنیم لازم است که برای کنترل و مدیریت ان از تجهیزات مناسب استفاده شود .برای مدیریت یک پارچه و نگه داری مناسب تر از تجهیزات برق صنعتی معمولا از تابلو های برق صنعتی استفاده می شود و توسط سیستم مانیتورینگ صنعتی کنترل می شود .

 

انواع تجهیزات برق صنعتی


1)کنتاکتور در برق صنعتی

 

کنتاکتور یک کلید کنترل شونده به صورت الکتریکی است کهبرای کلیدزنی یک مدار قدرت یا کنترل مورد استفاده قرار میگیرد.

کنتاکتور شباهت زیادی به رله دارد، با این تفاوت که کنتاکتور برای کاربردهای آمپر بالا به کار میرود.

 

یک کنتاکتور با مداری کنترل میشود که سطح قدرت خیلی کمتری از مدار مورد کلیدزنی دارد. برخلاف یک مدارشکن قدرت یک کنتاکتور برای قطع یک جریان اتصال کوتاه استفاده نمیشود.

 

کنتاکتورها در گستره و اندازه های مختلفی موجودند. از کنتاکتورهای کوچک با ولتاژ پایین که به سادگی در یک دست جا میگیرند و توانایی قطع تنها ۱ آمپر را دارند، گرفته تا کنتاکتورهای با پهنا یا درازای ۱ متر با ولتاژهای چند کیلوولت و آمپراژ چند هزارآمپر کنتاکتورها برای کنترل بارهای مختلف الکتریکی اعم از الکتروموتورها، بانکهای خازنی، مدارات روشنایی، گرمکنهای الکتریکی و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده میشوند.


 
2)رله بیمتال در برق صنعتی


رله بی متال برای حفاظت از موتورهای الکتریکی در مقابل اضافه بار استفاده می شود. اساس کار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته است.
بر اثر عبور جریان از بی متال ،دو فلز گرم می شوند و طول آنها افزایش می یا بد. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شود. در نتیجه مسیر عبور جریان کنتاکتها باز و مدار قطع می شود.


3)کلید اتوماتیک در برق صنعتی


کلید اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود که دارای رله هستن و هر کدام برای کاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد .

کلیدهای اتوماتیک دارای رله های بسیار هوشمندی هستند، اما کلیدهای غیر اتوماتیک صرفاً برای قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرد و فاقد رله میباشند .


به طور کلی می توان گفت کلید اتوماتیک یک سوئیچ الکتریکی می باشد و به طور خودکار عمل می کند و برای حفاظت از مدار الکتریکی از آسیب های ناشی از جریان بیش از حد. ناشی از اضافه بار یا اتصال کوتاه استفاده می شود کلید اتوماتیک در اندازه های مختلف ساخته می شود . انواع کوچک آن در مدارهای کم جریان یا لوازم خانگی استفاده می کنند .


4)کلید حرارتی در برق صنعتی 

 

کلیدهای حرارتی یا همان کلیدهای محافظ موتورکه در اصطلاح تخصصی به کلیدهای MPCB نیز معروف هستند از جمله کلیدهای اند که قابل قطع زیر بار هستند و برای روشن و خاموش کردن الکترو موتورهای سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد .


عملکرد کلیدهای حرارتی تقریباً شبیه بی متال است و کارش حفاظت در برابر اختلاف جریان است مانند : بی متال، اما تفاوت هایی بین بی متال و کلیدهای حرارتی است که موجب شده کلیدهای حرارتی بهتر از بی متال ها و امنیت آن بیشتر از بی متال می باشد .

 

5)کلید مینیاتوری در برق صنعتی 


کلید مینیاتوری وسیله ای است که برای حفظ ایمنی بیشتر در سیم کشی مکان های مختلف استفاده می شود و زمانی که جریان برق بیش اندازه شد این وسیله برای حفاظت از سایر تجهیزات برقی آن را قطع می کند .


فیوز مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند : عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.


در کلید مینیاتوری  تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز ( بیمتال) میباشد ( شماره ۵ )  که بوسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع میکند.
همچنین جریان اتصال کوتاه بوسیله سیم پیچ  که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد میباشد بصورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می کند.


امید وارم با مطالعه این مقاله با پر کاربرد ترین تجهیزات برق صنعتی آشنا شده باشید و بتوانید بهترین تجهیزات را برای کنترل برق واحد صنعتی خود انتخاب کنید .برای مدیریت بهتر بر روی تجهیزات مرکز صنعتی که در آن هستنید پیشنهاد می کنم از تجهیزات اتوماسیون صنعتی استفاده کنید .