بهترین تجهیزات نورپردازی

نور و روشنایی همیشه یکی از ملزوماتی بوده که افراد از گذشته تا امروز برای زندگی خود به آن نیاز داشته اند.

امروزه تجهیزاتی به وجود آمدند که می توانند به ما در نور پردازی محیط های مختلف کمک کنند تا بتوانید از نور مناسب محیط زندگی خود لذت ببریم.

در این مقاله می توانید با تاریخچه اختراع برق وبهترین تجهیزات نور پردازی حرفه ای آشنا شوید تا بتوانید با توجه به نیاز محیط کار و زندگی خود بهترین تجهیزات نور پردازی انتخاب کنید. 


تاریخچه اختراع برق


در گذشته افراد برای این که بتوانند در خانه یا محل کار خود نور داشته باشند از آتش استفاده می کردند و بعد ها تجهیزاتی مثل چراغ های نفتی جز تجهیزات نور پردازی قرار گرفت . استفاده از نور آتش در فصل زمستان برای افراد لذت بخش بود چون می توانستند با یک تیر دونشان بزنند و علاوه بر روشنایی اطراف خود از گرمای محیط لذت ببرند ولی در فصل تابستان استفاده از آتش برای روشنایی برای آن ها مشکلاتی را به وجود می آورد.


با اختراع برق توسط ادیسون سبک جدیدی از نور پردازی در زندگی افراد به وجود آمد و توانست یکی از بزرگ ترین  مشکلات مردم را برای روشنایی  محیط زندگی بر طرف کند .

در واقع می توان گفت بهره برداری گسترده از نیروی برق و اختراع لامپ الکتریکی به صورت امروزی، مربوط به مخترع معروف آمریکایى توماس ادیسون است  


توماس ادیسون در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی علاوه بر اختراعات متعدد در جنبه های گوناگون علمی، در استفاده از نیروی برق برای ایجاد روشنایى و حرارت و به کار انداختن موتورهای کارخانه ها و وسایل حمل و نقل نیز، پیشرفت های بزرگی به دست آورد .


البته کشف نیروی برق مربوط به قرن شانزدهم و هفدهم است و نخستین وسایل برقی نیز در قرن هجدهم و نیمه اول قرن نوزدهم مورد استفاده قرار می گرفت. ولی بهره برداری گسترده از نیروی برق و اختراع لامپ الکتریکی به صورت امروزی، مربوط به مخترع معروف آمریکایى توماس ادیسون است که بسیاری از اختراعات دیگر در زمینه تلگراف، تلفن و دستگاه گرامافون و عکاسی و فیلمبرداری و... نیز مدیون اوست.


ادیسون اختراعات زیادی داشت اما ساختن لامپ برق در 21 اکتبر 1879 میلادی، بزرگترین اختراع او به شمار می رفت و همین ابداع بود که ادیسون را به اوج شهرت رساند.

گرچه او در مدتی بیش تر  از نیم قرن، با نهایت کارآمدی و فعالیت مشغول بود، اما هیچ یک از اختراعات و ابداعات دیگرش، تا این حد مهم و جالب و هیجان انگیز نبود. واقعیت این است که بیشتر اختراعات وی تکمیل شدهٔ کارهای دانشمندان پیشین بودند و ادیسون کارمندان و متخصصان بی شماری در کنار خود داشت که در پیشبرد تحقیقات و به سرانجام رسانیدن نوآوری‌هایش یاریش می‌کردند.


                            انواع تجهیزات نور پردازی 


1)لامپ در تجهیزات نورپردازی


لامپ یکی از ساده ترین و پر کاربرد ترین تجهیزات نور پردازی هست که امروزه برای روشنایی در مکان های مختلف استفاده می شود .

لامپ ها شامل یک منبع نور و تجهیزات الکتریکی مثل حباب،اتصالات و ...به همراه مدارات راه اندازی مثل خازن هستند که در یک قاب قرار می گیرند.

لامپ ها و داکت ساده برای تبدیل انرژی الکتریکی به روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع لامپ یک منبع نور مصنوعی است که از آن برای روشنایی محیط های مختلف استفاده می شود .


لامپ ها جز مهم ترین و پر مصرف ترمصرف ترین تجهیزات نور پردازی محسوب می شوند .


انواع مختلف لامپ:


لامپ رشته ای 
لامپ LED SMD
لامپ فلورسنت فشرده
لامپ LED  فیلامنتی
لامپ هالوژن 
لامپ LED


2)چراغ در تجهیزات نورپردازی

 


چراغ هم مشابه لامپ یکی از تجهیزات نور پردازی است در واقع چراغ به هر نوع وسیله ایی گفته می‌شود که برای روشنایی استفاده می‌شود .با گذشت زمان چراغ‌ها تغییرات زیادی کردند تا به شکل امروزی در آمدند و انواع متفاوتی را به خود اختصاص دادند.


انواع مختلف چراغ


چراغ تزینی 


این نوع چراغ بیشتر کاربرد تزیینی دارد و در انواع مختلف لوستر ها و تجهیزات تزیینی نور پردازی از آن ها استفاده می شود.


چراغ مطالعه 


این چراغ می تواند نور مناسب را برای مطالعه کردن در فضا هایی که نور ندارند به ما بدهد و به جای این که چندین لامپ را برای روشنایی اتاق خود استفاده کنیم می توانیم از یک چراغ مطالعه برای این کار استفاده کنیم .


چراغ خواب 


تاریکی اتاق خواب یکی از شرایط است که می تواند به شما کمک کند در آرامش کامل بخوابید اما گاهی بعضی افراد دوست ندارند که در تاریکی کامل باشند و می خواهند یک منبع نور جزئی در اتاق خواب آن ها باشد .استفاده از چراغ خواب می تواند بهترین گزینه برای این افراد باشد .


چراغ سقفی 


چراغ های سقفی همان طور که از نام آن ها پیداست برای  استفاده در سقف خانه ها هستند .


چراغ خیابانی 


چراغی خیابانی LED ، چراغ نوری یکپارچه ای است که از دیودهای ساطع کننده نور Light Emitting Diode (LED) به عنوان منبع نور خود استفاده می کند. چراغ خیابانی به عنوان چراغ یکپارچه شناخته می شود چرا که در اغلب موارد، نورافکن و تمامی قطعات به کار رفته، به صورت یکپارچه بوده و از هم جدا نمی شوند. در هنگام تولید، خوشه نوری LED بر روی یک پنل چسبانده می شود و سپس همراه با یک هیت سینک (پایین آورنده حرارتی- خنک کننده) به پنل LED مونتاژ می شود و یک لامپ نورافکن یکپارچه تولید می کند.


چراغ سوله ای

 
چراغ سوله ای جهت روشنایی سالن های صنعتی ، کارگاه ها ، سالنهای ورزشی و کارخانجات طراحی شده است. مصرف بسیار کم  ، طول عمر بالا ، بهره روشنایی ، راندمان بالا و پخش نور یکنواخت از جمله ویژگی های این محصول می باشد. چراغ سوله ای در انواع ۵۰، ۸۰ و ۱۰۰ وات تولید می گردد. در این محصول از چیپ های COB با کیفیت بالا جهت افزایش طول عمر و نور دهی استفاده شده است. همچنین میزان هیت سینک آلومینیومی به کار رفته در محصول نیز بسیار بالا می باشد تا دفع حرارت چراغ به طور کامل صورت پذیرد.


3)پرژکتور در تجهیزات نورپردازی


پروژکتورها عموما جهت روشنایی فضاهای بزرگ تر و فضاهای باز مانند تونل ها، پل ها و یا پارک ها تولید می شوند زیرا شدت نور بیشتری نسبت به چراغ های دیگر و پخش نور مستقیم تری دارند. انواع پروژکتورها در مدل ها و سایزهای مختلفی برای استفاده در شرایط و محیط های متفاوت طراحی و تولید می شوند. 


امروزه در ایران تجهیزات روشنایی و نور پردازی LED – COB – SMD جایگزین پرژکتورهای پرفشار بخار جیوه و بخار سدیم و لامپ های فیلامنتی شده است . 


پرژکتور عنصر منعکس کننده ای است که نور را از کانون الکتریکی با قوت و شدت بسیار به موضعی انتقال می دهد .


4)وال واشر در تجهیزات نورپردازی

 


وال واشر یک نور پرداز نسبتاً جدید است . می توان از وال واشرها به عنوان پرژکتور نیز استفاده کرد .

بطور مثال برای نورپردازی یک محیط با عرض کم نمی توان از پرژکتور استفاده کرد بنابراین بهترین جایگزین برای آن ، وال واشرها هستند که نورهای خطی و یکنواخت ایجاد می کنند .

از وال واشرها در نمای ساختمانها، بناهای تاریخی و بدنه ی پل ها استفاده کرد . از مزایای وال واشرها می توان به بالا بودن فوکوس led ها، بازدهی نور بالا، توان مصرفی پایین و قابلیت نصب در محیط ها و زوایای مختلف اشاره کرد .


وال واشر از 4 قسمت کلی تشکیل می شود :


1.    LED : برای ایجاد نور از چند led با توان مصرفی 1 وات استفاده می شود
2.    بدنه وال واشر
3.     3 لنز برای پخش و یا تمرکز نور در محل مورد نظر
4.    درایور .

 

5)چراغ پنل سقفی در تجهیزات نورپردازی


چراغ پنل سقفی چراغ هایی هستند که بر روی پنل عرضه می گردند و معمولا برای داشتن نور متعادل از این نوع چراغ ها استفاده می شود. این محصول در ابعاد و اندازه، اشکال و طرح های مختلف در بازار موجود می باشند.
کاربرد چراغ پنل سقفی 
چراغ پنل سقفی در اماکن مسکونی و اداری و یا حتی لابی ساختمان های مختلف از جمله هتل ها، فرهنگسرا ها، سینماها، سالن های بزرگ، تالار های عروسی می توانید کاربرد این چراغ ها را مشاهده نمایید، در واقع با وجود آن می توان نور را به صورت یکسان در همه جای محیز داشته باشیم. چراغ های پنل سقفی یکی دیگر از تجهیزات نور پردازی می باشد.

 

6)ریشه شلنگی در تجهیزات نورپردازی


ریسه ها نوعی تجهیزات روشنایی بلند و باریک هستند و برای تزئینات روشنایی و نورپردازی کاربرد دارند ریسه ها انواع مختلفی دارند که در شرایط و موقعیت های مختلف می توان از آن ها استفاده کرد.به عنوان مثال می توان از آن ها در سقف های کاذب ،روشن کردن پله ها ،لبه ی باغچه ها و ... استفاده کرد.


از این روشنایی در مکان هایی مثل خانه های مسکونی ،فروشگاه ها و مراکز مذهبی و ... استفاده می شود .همچنین می توان به صورت مخفی از این ریسه ها در محل هایی استفاده کرد که باعث زیبایی می شود .این ریسه ها در شرایط مختلف قابل استفاده هستند زیرا انعطاف پذیری بالایی دارند.

 

امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین تجهیزات نور پردازی را با توجه به نوع استفاده خود در مکان های مختلف انتخاب کنید .برای مشاوره  تخصصی تر در زمینه انتخاب تجهیزات نورپردازی می توانید با مشاورین آوا صنعت در تماس باشید .